Adriel Oak Engineered Wood Flooring brings a refined, airy look with its soft sandy brown tones and authentic European white oak grain. The 7.5” x 75” planks emphasize subtle variation and a clean, versatile aesthetic suitable for a wide range of interiors. Crafted with a durable multi-ply core and finished with micro-beveled edges, this floor is protected by MSI’s exclusive Ultra layer, delivering exceptional resistance to scratches and stains while preserving a natural, low-sheen finish. Combining understated beauty with strength, Adriel Oak enhances both residential and light commercial spaces. Matching trims and accessories are available for a seamless installation.
This Engineered Hardwood Adriel Oak Top Layer Flooring - MSI Collection offers,
-
Engineered Hardwood: Planks expertly crafted using artisan techniques and precision cutting for superior quality and durability.
- Size & Thickness: 7.5" x 75" & 9.5" x 86" varying-length planks with 13 mm & 16 mm total thickness and a 2 mm & 4mm genuine European White Oak top layer.
- Installation: Engineered construction supports glue-down, nail-down, or floating installation methods.
- Applications: Suitable for indoor, climate-controlled areas including living rooms, bedrooms, kitchens, and offices. Approved for on, above, or below grade use.
- Surface Protection: Protective finish enhances the natural beauty of real wood while offering durability for everyday wear.
Engineered Hardwood Adriel Oak Top Layer Flooring - MSI Collection
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application | On Grade (Ground Level), Above Grade, Below Grade |
| Country of Origin | Cambodia |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Brushed |
| Edge type | Standard |
| Installation | Tongue and Groove |
| Pattern/Look | Wood |
| Color | Adriel Oak |
| Color Family | Brown |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
| Residential Warranty (yrs) | 30 year limited residential |
| Light Commercial Warranty (yrs) | 5 year light commercial |
| Structural Warranty (yrs) | Lifetime limited structural |
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application |
On Grade (Ground Level), Above Grade, Below Grade |
| Country of Origin | Cambodia |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Brushed |
| Edge type | Standard |
| Installation | Tongue and Groove |
| Pattern/Look | Wood |
| Color | Adriel Oak |
| Color Family | Brown |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
| Residential Warranty (yrs) | Lifetime limited residential |
| Light Commercial Warranty (yrs) | 10 year light commercial |
| Structural Warranty (yrs) | Lifetime limited structural |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 34.97 |
| Sqft/Piece | 3.89 |
| Piece Dimensions(LxWxH) | 74.8"x7.48"x0.47" |
| Box Dimensions(LxWxH) | 75.79"x7.68"x4.45" |
| Box Weight (lbs) | 56.79 |
| Pieces/Box | 9 |
| Box/Pallet | 40 |
| Pieces/Pallet | 360 |
| Pallet Dimensions(LxWxH) | 77.5"x42"x34.98" |
| Pallet Weight (lbs) | 2271.6 |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 34.10 |
| Sqft/Piece | 5.68 |
| Piece Dimensions(LxWxH) | 86.61"x9.45"x0.59" |
| Box Dimensions(LxWxH) | 86.81"x9.65"x3.74" |
| Box Weight (lbs) | 74.94 |
| Pieces/Box | 6 |
| Box/Pallet | 40 |
| Pieces/Pallet | 240 |
| Pallet Dimensions(LxWxH) | 88"x44"x34.1" |
| Pallet Weight (lbs) | 2997.6 |
