X
Featuring a pastel blue backdrop, Folk Sky Fluted Tile boasts a captivating 3D extruded design with concave and convex elements, all highlighted by a satin finish. These fluted wall panels have a vintage vibe, adding a charming and vibrant touch. Seamless installation with matching grout ensures a refined look, making this fluted tile ideal for kitchen backsplashes, beneath bar tops, or as accent walls throughout your home. It is perfect as fluted wall tile adds a distinctive character to modern interiors.
Folk Sky 7"x16" Satin Porcelain Fluted Wall Tile - MSI Collection Offers.
- Grade 1, first-quality porcelain tile for wall use.
- Glazed matte finish with a low sheen and high variation in tone.
- Impervious tile has water absorption of less than 0.5% for indoor or some outdoor use and is frost proof.
- Completely frost resistant for indoor or some outdoor applications.
- GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product.
Folk Sky 7"x16" Satin Porcelain Fluted Wall Tile - MSI Collection
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application | Wall |
| Country of Origin | Spain |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Satin |
| Edge type | Pressed |
| Installation | Thinset And Grout |
| Tile shape | Rectangle |
| Product Appearance | Fluted |
| Color | Sky |
| Color Family | Blue |
| Color Variation | V2 |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 10.25 |
| Sqft/Piece | 0.73 |
| Thickness (inch) | 0.43" |
| Box Dimensions(LxWxH) | 16.94"x7.69"x6.29" |
| Box Weight (lbs) | 41.3 |
| Box/Pallet | 60 |
| Pieces/Pallet | 840 |
| Pallet Dimensions(LxWxH) | 47"x31.5"x34" |
| Pallet Weight (lbs) | 2478 |

