Bring tranquil poise to your space with Gritzo Almond & Salt porcelain pavers, featuring soft beige undertones highlighted by subtle white and brown speckled terrazzo pattern for a dimensional, natural look. Available in 24"x24" and 24"x48" large-format sizes, plus a coordinating 13"x24" pool coping, Gritzo Almond makes it easy to achieve a cohesive design ideal for patios, pool surround, walkways, and more. And with ZeroSlip technology, these pavers offer the ultimate dependable traction, even when wet. Low maintenance and built to last, they offer a seamless design solution for any hardscape setting.
Gritzo Matte Porcelain Stone Look Pool Coping - MSI Collection Offers,
1. Material: Porcelain coping with a rectified edge, offering long-lasting durability and a refined finished look.
2. Finish: Matte surface with V3 moderate shade variation in tone.
3. Application: Ideal for pool edges, step treads, wall caps, and other exterior transitions.
4. Coordinating Pavers: Designed to coordinate with matching pavers for a seamless look across patios, decks, and walkways.
5. Water Performance: Impervious with a water absorption rate of 0.5% or less; frost-resistant for all-season durability.
Gritzo Matte Porcelain Stone Look Pool Coping - MSI Collection
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application | Floor, Pool Edges, Step Treads, Wall Caps |
| Country of Origin | Italy |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Matte |
| Edge type | Eased |
| Installation | Thinset and Grout |
| Pattern/Look | Natural Stone |
| Color | Almond |
| Color Family | Beige |
| Proposition 65 | No |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application | Floor, Pool Edges, Step Treads, Wall Caps |
| Country of Origin | Italy |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Matte |
| Edge type | Eased |
| Installation | Thinset and Grout |
| Pattern/Look | Natural Stone |
| Color | Salt |
| Color Family | Beige |
| Proposition 65 | No |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 4.33 |
| Sqft/Piece | 2.17 |
| Piece Dimension(LxWxH): | 24"x13"x0.79" |
| Box Dimension(LxWxH): | 24.81"x13.18"x1.77" |
| Box Weight (Lbs) | 38.4 |
| Pieces/Box | 2 |
| Box/Pallet | 64 |
| Pieces/Pallet | 128 |
| Pallet Dimesion(LxWxH): | 41"x34"x29" |
| Pallet Weight (Lbs) | 2457.6 |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 4.33 |
| Sqft/Piece | 2.17 |
| Piece Dimension (LxWxH): | 24"x13"x0.79" |
| Box Dimension (LxWxH): | 24.81"x13.18"x1.77" |
| Box Weight (Lbs) | 38.4 |
| Pieces/Box | 2 |
| Box/Pallet | 64 |
| Pieces/Pallet | 128 |
| Pallet Dimesion(LxWxH): | 41"x34"x29" |
| Pallet Weight (Lbs) | 2457.6 |
