MSI's Emerald Green Pre-Cut Artificial Grass Rug is easy to install and will roll out perfectly in seconds. It creates a natural, grass-like look with its lush, green color. The versatile design resists stains, fading, and wear making it perfect for spaces like patios, game rooms, poolside, decks, or boats. Use it all year round as it is long-lasting and made with continuous fibers to minimize shedding. It is an excellent choice in both hot and dry climate areas where you can conserve water and in climates that are cold and/or wet for a mud-free play area, both providing you with year-round green and turf enjoyment. This artificial turf is recommended for residential and commercial applications and is safe for dogs and children.
Emerald Green Pre Cut Artificial Grass Turf Roll - MSI Collection offers;
- Perfect choice for your residential or commercial space, ensuring vibrant greenery throughout the year.
- Our artificial turf eliminates the need for pesticides and chemicals, keeping your lawn green and healthy without any watering.
- Features antimicrobial properties, providing a secure playing area for your children and pets.
- Its high-quality design stands the test of time, even in high-traffic areas, thanks to superior UV resistance, delivering years of vivid emerald green color.
- Backing designed to allow water drainage, ensuring mud is never a problem.
Emerald Green Pre Cut Artificial Grass Turf Roll - MSI Collection
Items adding...
Enhance your order with these recommended add-ons.
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Size | 6 Ft Width x 8 ft Length |
| Thickness | 38mm |
| Material | Turf |
| Country of Origin | Vietnam |
| Grade | Grade 1 |
| Application | Floor |
| Installation | Glue Down; Loose Lay |
| Yarn Type | Polyethylene |
| Pattern | Grass |
| Color Variation | V2- Slight Vairation |
| Color | Emerald Green |
| Radiant Heat Compatible? | Yes |
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Size |
7.5 Ft Width X 10 ft Length |
| Thickness | 28mm |
| Material | Turf |
| Country of Origin | Vietnam |
| Grade | Grade 1 |
| Application | Floor |
| Installation | Glue Down; Loose Lay |
| Yarn Type | Polyethylene |
| Pattern | Grass |
| Color Variation | V2- Slight Vairation |
| Color | Emerald Green |
| Radiant Heat Compatible? | Yes |
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Size |
7.5 Ft Width X 10 ft Length |
| Thickness | 32mm |
| Material | Turf |
| Country of Origin | Vietnam |
| Grade | Grade 1 |
| Application | Floor |
| Installation | Glue Down; Loose Lay |
| Yarn Type | Polyethylene |
| Pattern | Grass |
| Color Variation | V2- Slight Vairation |
| Color | Emerald Green |
| Radiant Heat Compatible? | Yes |
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Size |
7.5 Ft Width X 10 ft Length |
| Thickness | 38mm |
| Material | Turf |
| Country of Origin | Vietnam |
| Grade | Grade 1 |
| Application | Floor |
| Installation | Glue Down; Loose Lay |
| Yarn Type | Polyethylene |
| Pattern | Grass |
| Color Variation | V2- Slight Vairation |
| Color | Emerald Green |
| Radiant Heat Compatible? | Yes |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 48 |
| Sqft/Piece | 48 |
| Box Dimensions(LxWxH) | 8"x6"x1.49" |
| Box/Pallet | 29 |
| Pieces/Pallet | 26 |
| Face Weight | 55 Oz./sq yard |
| Total Weight | 81 Oz |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 75 |
| Sqft/Piece | 75 |
| Box Dimensions(LxWxH) | 10"x7.5"x1.1" |
| Box/Pallet | 31 |
| Pieces/Pallet | 48 |
| Face Weight | 30 Oz/sq yard |
| Total Weight | 56 Oz |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 75 |
| Sqft/Piece | 75 |
| Box Dimensions(LxWxH) | 10"x7.5"x1.25" |
| Box/Pallet | 36 |
| Pieces/Pallet | 36 |
| Face Weight | 40 Oz/sq yard |
| Total Weight | 66 Oz |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 75 |
| Sqft/Piece | 75 |
| Box Dimensions(LxWxH) | 10"x7.5"x1.49" |
| Box/Pallet | 41 |
| Pieces/Pallet | 30 |
| Face Weight | 50 Oz/sq yard |
| Total Weight | 76 Oz |
