X
Dulles Tails Luxury Vinyl Planks feature rich light and medium brown tones with subtle gray hues and a lightly weathered finish that highlights natural knots and grains for authentic wood style. These 7" x 48" planks are 100% waterproof and built with a 20MIL commercial-grade layer of Ultra protection for incredibly durable flooring. With an easy locking system and no-acclimation technology, this rigid core flooring installs quickly and seamlessly. A pre-attached backing for comfort underfoot and available coordinating trim pieces make it an ideal choice for kitchens, bathrooms, living rooms, and commercial spaces—backed by a lifetime dent-proof and residential warranty for added peace of mind.
This Prescott Dulles Tails 6.5mm 20MIL Waterproof Rigid Core LVT Flooring - MSI Collection offers,
-
Wood Look: Natural tones and realistic grain visuals for a true wood aesthetic.
- Size & Thickness: 7" x 48" planks, 6.5 mm total thickness.
- Wear Layer: 20MIL wear layer offers exceptional durability for high-traffic areas.
- Quiet Comfort: Pre-attached 1MM pad softens footsteps and reduces noise for a more comfortable space.
- Easy Installation: Click-lock system installs over most subfloors and is approved for on, above, or below grade use. No glue or acclimation required.
Prescott Dulles Tails 6.5mm 20MIL Waterproof Rigid Core LVT Flooring - MSI Collection
Technical Specifications |
|
|---|---|
| Application | On Grade (Ground Level), Above Grade, Below Grade |
| Country of Origin | Vietnam |
| Grade | Grade 1 |
| Surface Finish | Low Gloss |
| Edge type | Standard |
| Installation | Click Lock |
| Pattern/Look | Wood |
| Color | Dulles Tails |
| Color Family | Gray-Dark |
| Certification | GREENGUARD indoor air quality certified, children and schools certified product |
| Residential Warranty (yrs) | Limited Lifetime Residential |
| Light Commercial Warranty (yrs) | 20-year limited light commercial, 15-year limited commercial |
Packaging Specifications |
|
|---|---|
| Sqft/Box | 19.02 |
| Sqft/Piece | 2.38 |
| Piece Dimensions(LxWxH) | 48.03"x7.13"x0.26" |
| Box Dimensions(LxWxH) | 48.75"x7.75"x2.25" |
| Box Weight (lbs) | 45.31 |
| Pieces/Box | 8 |
| Box/Pallet | 50 |
| Pieces/Pallet | 400 |
| Pallet Dimensions(LxWxH) | 49.21"x39.36"x19.01" |
| Pallet Weight (lbs) | 2264 |
Certificates will be updated soon.
